Termochemická recyklace tříděného plastového odpadu
Akumulace enormního množství plastového odpadu produkovaného po celém světě je rychle rostoucím ekonomickým a environmentálním problémem.
V současné době je v Evropě recyklováno pouze cca. 30 % plastového odpadu, a to většinou recyklací mechanickou. Při této nízké míře recyklace a rostoucí produkci plastů dochází tedy ke stále většímu plýtvání plastovými materiály. Proto jsou pro rafinaci odpadu zapotřebí nové technologie, a to zejména termochemické recyklace.
Využití termochemické recyklace pro likvidaci, zpracování nebo přeměnu odpadu na dále využitelné složky, by situaci životního prostředí mohlo výrazně zlepšit. Narozdíl od mechanické recyklace mohou být metodou termochemické recyklace využity i směsi odpadních plastů a termochemická recyklace je i ekologickou alternativou k metodám škodlivého spalování nebo skládkování.
Termochemickou recyklací přeměňujeme plastový odpad na cenné uhlovodíky, které v petrochemických procesech dále můžeme přeměnit do podoby paliv, nebo využít pro výrobu chemických monomerů, z nichž lze vyrobit opět primární plastovou hmotu. Vždy se však jedná o náhradu fosilních zdrojů a výrazné snížení uhlíkové stopy až na 40 % oproti obdobnému využití a zpracování ropy.
Technologií termochemické recyklace můžeme zpracovávat široké spektrum odpadních plastů dokonce i ve směsi. Výsledkem tohoto procesu jsou složky jako plyn, olej kapalný recyklát a zbylý uhlík. Termochemická recyklace plastového odpadu je uznávanou terciární recyklační cestou suroviny, při které se plastové odpadní materiály zpracovávají zpět na výrobu základních monomerů, které lze použít jako surovinu pro výrobu nových plastů, nebo paliv.
Galerie






